Strona główna Ogłoszenia Intencje mszalne I Komunia Święta Patron parafii Fakty i liczby Kancelaria Duszpasterze Porządek Mszy Św. Porządek nabożeństw Pogrzeb katolicki Sakramenty Galeria

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XVI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

23.07.2017 r.

1. W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy lekturę cyklu przypowieści ewangelicznych, które kreślą przed nami perspektywę królestwa niebieskiego. Jezus w pierwszych trzech przypowieściach: „O chwaście”, „O ziarnku gorczycy”, „O zakwasie” – chce ukazać sprawiedliwość i miłosierdzie jako wartości, które nie tylko się nie wykluczają, ale się uzupełniają. Bóg Ojciec w sposób doskonały łączy sprawiedliwość i miłosierdzie. Jako dzieci Boże mamy dążyć do tego, aby te wartości zagościły w nas na stałe.

2. Dzisiejsza niedziela przykrywa przypadające 23 lipca święto św. Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Panem Bogiem. Wpatrując się w tę szlachetną postać, widzimy, że los każdego człowieka, także współczesnego, jest drogą szukania Pana Boga. Papież św. Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy.

3. W najbliższy wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2). Jego krótkie życie świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.

4. Pod tą samą datą czcimy też św. Krzysztofa, męczennika z III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w niebezpieczeństwach. Może warto o nim pamiętać podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu.

Z racji wspomnienia  św. Krzysztofa błogosławimy nasze pojazdy mechaniczne i modlimy się o roztropne ich wykorzystywanie. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze.

Wszystkich zmotoryzowanych zapraszamy we wtorek - 25 lipca, wraz z pojazdami, na wspólną modlitwę, Mszę św. – o godz.18.30. Po Mszy św. pobłogosławimy nasze pojazdy.

5. W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy św. Joachima i św. Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków, tych żyjących i tych powołanych już do wieczności, którzy często są tymi, którzy jako pierwsi wprowadzali nas w życie wiary, uczyli pierwszych modlitw, prowadzili do kościoła, opiekowali się nami.  Naszą wdzięczność wyrażamy w naszej modlitwie i serdecznej życzliwości.

6. Za tydzień – siedemnasta niedziela w ciągu roku. W kościołach parafialnych można w tym dniu zyskać odpust zupełny, zwany odpustem Porcjunkuli.

Aby zyskać odpust zupełny, trzeba wypełnić przepisany czyn pobożny i zwykłe warunki odpustu. W tym wypadku przepisanym czynem pobożnym jest nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie w nim modlitw: „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”. Zwykłe warunki odpustu to: spowiedź sakramentalna, Komunia i modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Nadto do zyskania odpustu zupełnego wymagane jest wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego. Zyskany odpust można ofiarować za siebie lub na sposób pomocy za jedną duszę w  czyśćcu cierpiącą.

7. Drugiego sierpnia rusza  XXXVII  Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Idźcie i głoście”. Do tego programu duszpasterskiego dopisane będą tematy, związane z setną rocznicą objawień fatimskich, setną rocznicą śmierci św. Brata Alberta Chmielowskiego oraz trzechsetną rocznicą koronacji jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej Królowej Polski.

Podobnie jak w latach ubiegłych, duchowym pielgrzymom towarzyszyć będą specjalne audycje, nadawane w „Radiu Rodzina” (92FM) w dniach od 2 do 10 sierpnia w godzinach 13.10 – 14.00  i 20.30 – 21.00.

8. Chętnych do udziału we Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę prosimy o zgłaszanie się w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.

9. Trwa pełnia lata, wakacji, urlopów. W naszych modlitwach pamiętajmy o tych z naszych rodzin i z naszej wspólnoty parafialnej, którzy wakacyjnie wyjechali w różne zakątki świata, zwłaszcza dzieci i młodzież. Niech po dobrym wypoczynku i bez uszczerbku na duchu szczęśliwie wrócą do domu.

Nie wszyscy mają radosne wakacje. Popatrzmy, ile dzieci nie wyjechało na wakacyjny wypoczynek. Ich los nie może być nam obojętny. Pamiętajmy też o trudzie rolników podczas żniw; pamiętajmy, że każda kromka chleba to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: szczęść Boże.

10. Gorąco zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Ostatnia aktualizacja:  2017-07-22 05:42:28