Pogrzeb katolicki

Strona główna Intencje mszalne Ogłoszenia I Komunia Święta Patron parafii Fakty i liczby Kancelaria Duszpasterze Porządek Mszy Św. Porządek nabożeństw Pogrzeb katolicki Sakramenty Galeria


Pogrzeb

Pogrzeb nie jest sakramentem, jest ostatnią posługą ludzi dla zmarłego człowieka na ziemi. Jest to pełne wdzięczności pożegnanie, jakie wspólnota chrześcijańska oddaje swemu bliskiemu, zanim jego ciało zostanie pogrzebane.

"Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen."

Śmierć w rodzinie należy do najbardziej przykrych przeżyć. Starajmy się jednak wtedy szczególnie, pamiętać o Chrystusie, który zapewnia nas o życiu wiecznym i który nieustannie jest z nami jako nasza jedyna pociecha, nadzieja i ostoja. Dlatego łączmy się w takich chwilach z Jezusem, który zapewnia: "Kto wierzy we Mnie, nie umrze na wieki".

Kościół towarzyszy zmarłemu na końcu jego ziemskiej drogi, by oddać go "w ręce Ojca".

1.       Rodzina zmarłego/j ustala w Zakładzie Usług Pogrzebowych dzień i godzinę a także miejsce pochówku na cmentarzu.

2.       Aby zgłosić pogrzeb w parafii należy przedłożyć w kancelarii parafialnej akt zgonu zmarłego/j, podać ustalony z Zakładem Pogrzebowym dzień, godzinę i na którym cmentarzu pogrzeb ma się odbyć.

3.       Msza św. pogrzebowa za zmarłego jest odprawiana w dniu pogrzebu o wyznaczonej godzinie w naszej parafii p.w. św. Jana Apostoła.

4.       Rodzina i krewni powinni przystąpić dzień wcześniej do spowiedzi św. aby w czasie mszy św. przyjąć Komunię św. i ofiarować ją w intencji zmarłego/j.

 Jeśli zmarły za życia nie życzył sobie kontaktów ze wspólnotą Kościoła (parafialną), proszę uszanować jego wolę i nie sprowadzać mu Księdza nad grób.


Ostatnia aktualizacja:  2018-10-13 08:47:04