Miesiąc: lipiec 2021

Letni obóz 11 DW Skautów Europy

W historycznym dla Skautów Europy miejscu – Żelazku – w woj. Śląskim, odbył się w dniach 26.06. – 11.07. letni obóz 11 Drużyny Wrocławskiej. W 2003 roku w tym samym miejscu odbył się Eurojam, który zgromadził 9000 Skautów z całej Europy.

Na tegoroczny obóz 11 Drużyny Wrocławskiej, złożyły się stałe elementy: pionierka – budowanie gniazd z zapleczem socjalnym, Explo – poznawanie okolicy, Rajdy – dla zdobycia stopni i sprawności, Olimpiada – rywalizacja sportowa, Konkurs Kulinarny, Wielka Gra – której jeden z etapów odbył się na zamku Ogrodzieniec. Obóz był nie tylko okazją do rozwijania umiejętności, rywalizacji między zastępami, ale też okazją do wakacyjnego wypoczynku. W trakcie obozu harcerze zdobywali nowe stopnie i składali swoje przyrzeczenia.

Obóz zakończył apel, na którym Dh Drużynowy wręczył zastępom tasiemki za osiągnięcia obozowe: za pionierkę, konkurs kulinarny, olimpiadę i cały obóz – zastępowi Niedźwiedź – zwanym pieszczotliwie Misiem :-), za całoroczny turniej pompkowy 20/21 i ekspresję – zastęp Dzik, za Wielką Grę, Explo i tasiemkę honorową – zastęp Krogulec. Nie obyło się bez współpracy z miejscową parafią pw. Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu, gdzie w czasie niedzielnej adoracji, harcerze rozważali prawo harcerskie przed przrzeczeniem. Okrzyk – Ad Mariam Europa zakończył aktywność Drużyny w roku 2020/2021.

Jak zwykle spotkaliśmy się z olbrzymią życzliwością miejscowej ludności, a w szczególności: ks. Jacka Furtaka – proboszcza parafii w Ogrodzieńcu, p. Henryka Iwy – z Centrum Turystyki Aktywnej, p. Pawła Skóry prezesa stowarzyszenia Zamek Ogrodzieniec i wielu wielu innych.

Nad obozem czuwał Kraal w składzie: Drużynowy – dh Wojciech Rachwalik HO, Przyboczni: dh Wojciech Nowak HO, dh Antoni Śmidoda HO, Duszpasterz dh ks. Grzegorz Gac, dh Jan Świątek. Wszystkiego dopełniła codzienna Eucharystia.