OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA  NIEDZIELĘ PALMOWĄ I WIELKI TYDZIEŃ –  24.03.2024 r.

  1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć.
  2. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice  naszego zbawienia:  mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Truduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.
  3. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia.
  4. Dziś o godz17.30  nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną.
  1. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

Jednak, w poniedziałek – 25 marca, podejmujemy Dzieło Duchowej Adopcji;           o godz. 18:00 wspólne przygotowanie do tego dzieła, a podczas Mszy św. o godz. 18.30 złożymy przyrzeczenie dziewięciomiesięcznej modlitwy za dzieci nienarodzone.

  1. We wtorek 26.03. o godz 17.00 katecheza dla kandydatów do sakramentu bierzmowania.
  2. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Przed nami Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota z Niedzielą Zmartwychwstania.

WIELKI CZWARTEK – pamiątka Ostatniej Wieczerzy, ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa.

Rano, w Katedrze Wrocławskiej, pod przewodnictwem biskupa ordynariusza, Msza Święta Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane podczas udzielania sakramentów : chrztu, bierzmowania, sakramentu namaszczenia chorych oraz święceń kapłańskich.

W parafii celebrowana jest w tym dniu jedna Msza Święta, zwana Mszą  Wieczerzy Pańskiej.

Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament przenosimy do Ołtarza Adoracji, tzw. Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Po liturgii, na znak smutku obnażamy ołtarz.

Mszę św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczniemy o godz.18.00, a adoracja Najświętszego Sakramentu w w ołtarzu adoracji  trwała będzie do 22.00.   od g. 21.oo adoruje Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa.

WIELKI PIĄTEK – pamiątka Męki i Śmierci krzyżowej Pana Jezusa.                                   W tym dniu na znak smutku i żałoby nigdzie w Kościele Powszechnym nie sprawuje się Eucharystii.

O godz. 8.00 Ciemna Jutrznia, a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu do rozpoczęcia Liturgii Wielkiego Piątku.

O godz. 15.00 (w godzinie miłosierdzia) Droga Krzyżowa.

O godz.18.00 uroczysta Liturgia Wielkiego Piątku, na którą złożą się: liturgia Bożego słowa – czytanie opisu Męki Pańskiej, adoracja krzyża, Komunia św. i procesja do Bożego Grobu. Możliwość adoracji Pana Jezusa w Bożym Grobie do 22.00,

                                 W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły,  polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia.

WIELKA SOBOTA jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

W Wielką Sobotę od 10.00 do 15.00 święcenie pokarmów na stół wielkanocny.

O godz. 8.00 Ciemna Jutrznia. od g. 9.00  adoruje Wspólnota Żywego Różańca.

Obchód Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz.20.00 na zewnątrz, przed kościołem, przy rozpalonym ogniu, natomiast dalsza część liturgii: światła, wody, słowa Bożego    i Eucharystii w kościele.

W rozbudowanej liturgii słowa będziemy wspominać całą historię zbawienia od stworzenia świata aż do zmartwychwstania Chrystusa. Przynosimy świece – odnowimy przyrzeczenia chrztu świętego.

WIELKA NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO –  Świętujemy  Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w Mszy św. rezurekcyjnej o godz. 6.00.

Dalszy porządek Mszy św : 9.00, 10.30; 12.00; 13.15 i 18.30

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – Msze św. według porządku niedzielnego. Wspomagamy materialnie nasze Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne    i Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

  1. Kancelaria parafialna w wielkim tygodniu czynna tylko we wtorek od 16.30 do 18.00.
  2. Okazja do spowiedzi św. jeszcze w poniedziałek, wtorek i środę od 17.30 do 18.30
  3. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy religijnej.

Pamiętajmy o zmianie czasu.